Oro balionai

oro-balionu-istorija-01

1783 m. Rugsėjo  19 d. mokslininkas Jean-Francois Pilatre De Rozier, į dangų paleido pirmą    karšto oro balioną, pavadinimu „Aerostat Reveillon“. Jo keleiviai buvo avis, antis ir gaidys. Balionas ore išbuvo apie 15 min. kol rėžėsi į žemę.

Pirmasis žmogaus bandymas pakilti oro balionu įvyko po 2-jų mėnesių. Dabar karšto oro balionų  pradininkais laikomi Prancūzai broliai Joseph ir Etienne Mantgolfier.

1783 m. Lapkričio mėn. 21 d. Jų gamybos oro balionu pakilo jaunas fizikas „Jean-François Pilatre de Rozier ir kariškiu „François Laurent d’Arlandes“ Iš Paryžiaus centro ir ore išbuvo apie 20 min. Ši data laikoma karšto oro balionų gimtadieniu.

Praėjus dvejiems metams po brolių  revoliucinio skrydžio 1785 m. prancūzų balionautojas Jean Pierre Blachard ir amierikietis co-pilotas John Jefferies, tapo pirmaisiais oro balionu perskridusiais  Lamanšo sąsiaurį. Šis skrydis buvo laikomas pirmuoju tolimuoju skrydžiu balionavimo istorijoje.

Deja, tais pačiais metais, legendinis pirmojo oro baliono kūrėjas Pilatre De Rozier žuvo bandydamas perskristi tą patį Lamanšo sąsiaurį. Jo balionas sprogo vos po pusvalandžio skrydžio. Ši tragedija buvo įtakota eksperimentinio bandymo, eksperimentinis baliono dizainas sugretinus vandenilio ir karšto oro balionus kartu.

1793 m. Vasario mėn.  7 d. pilotas Jean Pierre Blanchard buvo pirmasis karšto oro balionu skridęs Šiaurės Amerikoje.  ‚George Washington‘ – tuometinis prezidentas dalyvavo baliono starto vietoje.

Praėjus 100 metų 1932-jų rugpjūčio mėn. Šveicarų mokslininkas Auguste Piccard buvo pirmasis žmogus oro balionu pakilęs į stratosferą. Pasiekęs  15,785 m aukštį, jis nustatė naują Pasaulio aukščio rekordą. Per sekančius kelerius metus aukščio rekordai buvo vis gerinami. Varžybos siekiant pasiekti aukščiausią tašką tesėsi.

1935 m. buvo pasiektas naujas aukščio rekordas išsilaikęs 20 metų.pasiektas helio balionu „Explorer 2“. Pasiekęs 22065 m aukštį žmogaus pilotuojamas aerostatas paklojo pirmuosius pagrindus kosmoso aviacijoje.

oro-balionu-istorija-02

Naujas aukščio rekordas buvo pasiektas 1960 metais. Kai kapitonas Joe Kittinger iššoko iš baliono su parašiutu 31089,6 m aukštyje. Buvo pasiektas ne tik aukščio rekordas bet ir šuolio parašiutu greičio rekordas. Joe Kittinger kūnu tuomet viršijo garso greičio ribą.

Vėliau sekė keli nesėkmingi bandymai perskristi Atlanto vandenyną. Kol 1978 m. Atlanto vandenyną pavyko perskristi balionui Double Eagle II. Tai buvo helio baliono modelis skraidinęs tris žmones: Ben Abruzzo, Maxie Anderson ir Larry Newman.Šio skrydžiu buvo nustatytas naujas skrydžio trukmės rekordas. Skrydis truko 137 val.

1981 m. Helio balionas Double vaision V per 84 val. perskrido Ramųjį vandenyną. Balionas pakilo lapkričio 10 d. Japonijoje ir nusileido ‚Mendocino‘ nacionaliniame miške, Kalifornijoje. Keturi pilotai nustatė naują nuskristo atstumo rekordą kuris siekė 1935 km.

1987 m. Richard Branson‘ ir Per Lindstrand buvo pirmieji perskridę Atlanto vandenyną karšto oro balionu. Atsumas kurį įveikė balionas 4666 km. Baliono kupolo tūris – 65 tūkstančiai m3, tai buvo pats didžiausias iki tol sukurtas karšto oro baliono kupolas.

1991 m. garsioji Richard Branson‘ ir Per Lindstrand komanda vėl susivienijo ir karšto oro balionu perskrido Ramųjį vandenyną. Jie nuskrido 10780 km per 47 valandas.

Pagaliau 1999 m. karšto oro balionas perskrido aplink Pasaulį. Bertrand Piccard ir Brian Jones pakilo Šveicarijojos Alpėse „Chateau d‘Oex“ ir po 19 dienų, 21 val. ir 55 minučių nepertraukiamo skrydžio, nusileido Egipte, šiaurės Afrikoje.

Na ir vienintelis iki šiol žmogus vienas perskridęs aplink Pasaulį. 2002 m. Liepos mėn. 2 d. tai pavyko padaryti Steve Fossett. Tai buvo šeštasis šio piloto bandymas.